Navigace Produkty

O firmě

František Škrla, dipl. um.

Své první krůčky vstříc kariéře hráče na bicí nástroje jsem započal pod vedením skvělého člověka, výborného hráče a pedagoga, nyní kolegy Václava Fildána na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Zkušenosti z mládežnického dechového orchestru jsem posléze zužitkoval nejen v symfonickém orchestru na JKO, ale také při hostování v DJM, DAD, JFO, atd. K dílčím úspěchům připočtěme např. 2. místo v soutěži konzervatoří ve hře na melodické bicí nástroje a multipercussion, nebo 1. místo v interpretační soutěži pořádané pod záštitou firmy Yamaha na půdě JKO. Jak jinak než s vlastnoručně vyrobenými paličkami. Za zmínku určitě stojí i dvojnásobné udělení ceny Anděl, za kapelu a album roku Bratři Orffové– Šero (2013).

První paličky

S výrobou paliček jsem začal experimentovat již během studií, a to především kvůli vysoké ceně “značkových“ paliček. Mnohdy šlo o loterii a váhová odchylka či nerovnost dříku byla akceptovatelnou součástí studentských modelů paliček. Při prvních pokusech výroby paliček na marimbu byly použity špunty do vany, skákací kuličky, zarážky do dveří. První soustružená dřevěná jádra potažena pryží posléze nahradily celopryžové špunty, avšak s velmi nestálou tvrdostí.

Zakázková výroba

Až nové unikátní postupy odlévaní kaučukových směsí pro marimbové a vibrafonové hlavičky přináší stabilní tvrdost po mnoho let, zcela zanedbatelné váhové rozdíly a díky kombinaci důrazu na kvalitu a design můžeme říci, že dnes vyrábíme paličky jako nikdo jiný. Individuální přístup a zakázková forma výroby mají za snahu vytvářet hráčům nové možnosti jak obohatit svůj výrazový potenciál o novou charakteristiku, či se jen barevně odlišit. Můžete sázet na tradiční kvalitu oděnou v konzervativním hávu nebo si sami zvolit stupeň zvukové extravagance a vizuální kreativity. Přizpůsobení délky a volbu povrchové úpravy bereme jako součást každé objednávky a zpětnou vazbou se snažíme docílit oboustranné spokojenosti.

Moderní technologie vs. Tradiční materiály

Přirozeným vývojem a soustavným zdokonalováním FS paliček se snažíme neustále zlepšovat výsledný zvuk nástroje a obohacovat tak široké spektrum nekonečných možností akustické vytříbenosti veliké rodiny bicích nástrojů. Snažíme se přinést moderní inovace do přírodních materiálů jako kaučuk, latex, korek, dřevo, tonkin, ratan a naopak zaručené tradiční postupy kombinovat společně se současnými syntetickými materiály jako silikon, polyuretan či pevná a pružná lepidla na bázi pryskyřice. Testování všech typů FS paliček probíhá na kvalitních nástrojích zvučných světových značek a nově uvedené varianty jsou vždy dlouho dopředu zkoušeny, aby se výsledný model svými vlastnostmi maximálně zamlouval požadovanému účelu. S testováním v terénu tak pilně pomáhají kromě členů JFO i studenti JKO, za jejichž spolupráci jim tímto všem také velmi děkuji.

 

František Škrla

sólista JFO, pedagog na JKO